Университетската клиника по ендокринология, към УМБАЛ „Д-р Г. Странски” и Медицински Университет – Плевен проведе своя ежегоден научен форум ”Плевенски ендокринологични дни-2024”. Тази година събитието беше организирано под егидата на 50-годишнината от основаването на МУ-Плевен. Симпозиумът се състоя в залите „Луи Пастьор” и „ Александър Флеминг” в сградата на Факултет Фармация на МУ – Плевен , в дните 13- 15 юни. Гости на научния форум бяха представители на научното ръководство на МУ- Плевен: зам.-ректор по научната част проф. Галя Ставрева дм, декан на факултет „Медицина”, проф. Сергей Илиев дм, доц. Ивелина Йорданова дм, зам.-декан по научната част и доц. Теодора Вълова дм, координатор на Регионалния академичен център към БАН-Плевен. Административното ръководство на УМБАЛ ” Д-р Г. Странски” беше представено от г-жа Стоянка Вашкова, ”Връзки с общественноста”, която връчи поздравителен адрес от името на доц. Александър Вълков дм, изпълнителен директор на УМБАЛ ”Д-р Г. Странски”.

Научната среща ”Плевенски ендокринологични дни” стана традиционна и се организира за XII- пореден път от доц. Катя Тодорова дм, ръководител на Университетската Клиника по Ендокринология. Тя предоставя възможност за представяне на нова научна информация, както и обмяна на опит и мнения на водещи ендокринолози от България.

Основната научна тема на симпозиума беше „Метаболитна дисфункция в хода на диабетния континиум”. В рамките на два дни бяха разгледани последователно горещите точки в областта на хормонално-метаболитните нарушения при затлъстяване, метаболитен синдром, предиабет и захарен диабет. Бяха разгледани и обсъдени новости и тенденции в патогенезата, специфичната изява, лечението и профилактиката на всички състояния, протичащи с метаболитна дисфункция и оформящи континиума на захарния диабет тип 2. Научен фокус бяха недобре изучените механизми на инсулинова резистентост, бета-клетъчна дисфункция и хронично възпаление, обобщени и анализирани в светлината на възможностите на съвременните терапии. Представени бяха 17 научни доклада от утвърдени български учени с висок академичен авторитет като проф. З. Каменов дмн, проф. М. Орбецова дм, проф. Ф. Куманов дмн, проф. М. Боянов дмн, доц. А. Гатева дмн, доц. М. Петкова дм, доц. Ж. Бонева дм, доц. А. Шинков дм, доц. А. Томова дм, доц. К. Тодорова дм, доц. Н. Чакърова дм, д-р Я. Асьов дм, д-р А. Фейзулова и др. За пореден път се даде възможност на млади академични и клинични изследователи от Клиникатата по ендокринология да представят своите научни и дисертационни разработки и резултати. Присътващите лектори, които са изявени специалисти в своята област, имаха възможността да споделят своя опит и наблюдение с участниците в конференцията, за да помогнат и обогатят тяхното знание.

Бяха проведени и два сателитни симпозиума с научен фокус „Кардио-метаболитен пъзел- възможности за лечение и превенция”, на които чрез интер-дисциплинарен подход бяха изложени многообразни и най-значими метаболитни и кардио-ренални усложнения, причиняващи висока сърдечно-съдова заболеваемост и смъртност сред лицата, страдащи от затлъстяване и захарен диабет тип2.

На събитието присъстваха 115 лекари специалисти-ендокринолози, специализанти по ендокринология и докторанти от Университетските ендокринологични клиники към Софийски, Пловдивски и Плевенски медицински университети, както и специалисти ендокринолози от Северозападна и Централна Северна България. Всички те проявиха значим научен интерес, под формата на въпроси, споделени мнения и изказвания в свободен формат във времето за лекции и почивка, което потвърждава увереността, че симпозиумът е допринесъл за повишаване на знанията и професионалната квалификация на участниците, относно метаболитните нарушения при затлъстяване, предиабет и захарен диабет тип 2.

В своето заключително слово при закриването на научния симпозиум, доц. Катя Тодорова отправи пожелания към всички участници, с очакване за нови срещи и изрази своята сърдечна благодарност към административното ръководство на УМБАЛ” д-р Г. Странски”, академичните ръководства на Факултет „Медицина“ и на МУ-Плевен за подкрепата и сътрудничеството, оценявайки високо техния принос. Доц. Тодорова подчерта важността на продължаващото образование и обмена на знания и опит сред ендокринолозите за подобряване на грижите за пациентите и напредък в областта на ендокринологията.